Zofia Kielan-Jaworowska (1925–2015)

Brzy ráno 13. března zemřela významná polská paleontoložka a jedna z nejvýznamnějších osobností paleontologie 20. století, profesorka Zofia Kielan-Jaworowska, která se proslavila především organizací dnes již slavných Polsko-mongolských paleontologických výprav na Gobi. Prof. Kielan-Jaworowska byla uznávaným odborníkem na druhohorní savce. Zemřela ve věku úctyhodných 89 let.

Zofia Kielan-Jaworowska (Foto: FNP).

Zofia Kielan-Jaworowska se narodila 25. dubna 1925 v Sokołowie Podlaskim, malém městě Mazovského vojvodství v Polsku, a až do své smrti působila jako profesorka (později emeritní) v Institutu paleobiologie Polské akademie věd ve Varšavě. Svoji paleontologickou kariéru započala krátce po druhé světové válce. Tehdy studovala trilobity ordoviku a devonu, díky nimž mimochodem nějakou dobu strávila i v Národním muzeu v Praze (1952 a 1957), a čelistní aparáty mnohoštětinatců. Nicméně průlomové bylo pro profesorku Kielan-Jaworowskou až období mezi roky 1963–1971, kdy vedla dnes již slavné Polsko-mongolské paleontologické výpravy do mongolské pouště Gobi.

Polsko-mongolské expedice jsou známé především díky objevům pozdnokřídových dinosaurů, avšak nové objevy druhohorních savců byly pro tehdejší paleontologický svět snad ještě významnější. A jelikož profesorku uchvátili právě křídoví savci, protože – jak jednou uvedla – sami jsme přece savci a mezozoikum je počátkem savčí historie, trilobiti a mnohoštětinatci šli nadobro stranou. Nesmazatelnou stopu však zanechala i ve výzkumu dinosaurů. Pomineme-li samotnou organizaci zmíněných výprav, prof. Kielan-Jaworowska byla tou osobou, která 9. července 1965 objevila pozůstatky deinocheira, teropodního dinosaura, který dalších téměř padesát let představoval jednu z největších záhad dinosauří paleontologie.

V průběhu své velkolepé kariéry publikovala Zofia Kielan-Jaworowska spoustu významných článků. Hned sedm z nich se pak objevilo v Nature, vůbec nejprestižnějším interdisciplinárním vědeckém časopise na světě.

Prof. Kielan-Jaworowska byla členkou Polské akademie věd, Norské akademie věd, Academia Europaea a dalších společností; laureátkou řady ocenění (mj. Polská státní cena za studium savců [1974] či prestižní Romer-Simpson Medal [1995]) a autorkou několika knih, z nichž nejznámější jsou pravděpodobně Polowanie na dinozaury (1969) a Mammals from the Age of Dinosaurs: Origins, Evolution, and Structure (2004). Druhou z jmenovaných knih napsala společně s Richardem L. Cifellim a Če-Si Luem, a v roce 2005 za ní dostala Cenu fundace pro polskou vědu.

Profesorka Zofia Kielan-Jaworowska byla špičkovou vědkyní a nedostižným vzorem pro své mladé kolegy.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Daniel Madzia

Geolog a paleontolog, doktorand Institutu paleobiologie Polské akademie věd. Účastník vykopávek ve Spojených státech, Rusku a Polsku. Autor popisu prvního českého neptačího teropoda.

Napsat komentář