Jack Horner slaví 70. narozeniny

Právě dnes slaví 70. narozeniny americký paleontolog a jedna z ikon moderní éry dinosauří paleontologie John R. (Jack) Horner. Narodil se 15. června 1946 ve městě Shelby v Montaně a od svých osmi let sám hledal a vykopával zkameněliny na pozemku svých rodičů. Horner studoval na Montanské univerzitě, doktorát ale nezískal kvůli těžké dyslexii, se kterou bojuje podle svých slov dodnes. Dva roky sloužil jako voják u speciální jednotky ve Vietnamu, kde létal se zdravotnickou helikoptérou. Lásku k vrtulníkům si podržel dodnes a v pozdějších letech stále rád transportoval cenné zkameněliny z terénu Badlands právě tímto způsobem.

Jack Horner s ptačí kostrou na stole a odvážným plánem na vytvoření „dinokuřete“ ve své hlavě (Foto: Paolo Sacchi, CC BY-SA 2.0).

V roce 1986 Horner obdržel čestný doktorát vědy na Montanské státní univerzitě, následně byl poctěn ještě dalšími oceněními za svoji celoživotní výzkumnou práci. Proslavil se zejména objevy hnízdních komplexů a vývojových stadií kachnozobého dinosaura druhu Maiasaura peeblesorum, které učinil spolu s kolegou Robertem Makelou v 70. letech minulého století.

Veřejnosti je Horner dobře znám také jako odborný konzultant při natáčení Jurských parků. V průběhu své kariéry popsal několik nových dinosaurů a dva jsou dnes pojmenováni na jeho počest: ceratopsid Achelousaurus horneri a hadrosaurid Anasazisaurus horneri. Osobně jsem měl možnost setkat se s panem Hornerem při vykopávkách pod vedením Museum of the Rockies v Montaně v roce 2009 a musím konstatovat, že je to příjemný a poměrně skromný člověk.

Právě letos oznámil Jack Horner odchod do penze, přesto ale bude v některých svých aktivitách nadále pokračovat. Dlouhodobě například podporuje kolegyni Mary Higby Schweitzerovou v jejím snažení o izolování měkkých tkání a proteinů z fosilních dinosauřích kostí (známý je případ „těhotné tyranosauřice“), je také zapojen do projektu „dinokuřete“, který je v současnosti roztočen na plné obrátky a v dohledné době by mohl dojít svého úspěšného završení (ať už je tím myšleno cokoliv). Na projektu se finančně podílí i filmový magnát George Lucas a podle Hornera bychom měli mít živého křížence dinosaura a slepice zhruba do deseti let.

Horner je však známý i některými kontroverzními výroky. Dlouhodobě je mu podsouváno, že v druhu Tyrannosaurus rex spatřuje pouze mrchožrouta, který nebyl schopen aktivně lovit. Ve skutečnosti paleontolog tvrdí, že dospělí tyranosauři byli přednostní mrchožrouti, kteří ale občas dokázali skolit i živou kořist. Co tedy dodat závěrem? Ať se paleontologické celebritě daří i v penzi a přispěje ještě mnoha významnými objevy nebo alespoň komentáři k dění v současné dinosauří paleontologii.

  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Vladimír Socha

Publicista a popularizátor paleontologie. Absolvent Univerzity v Hradci Králové a externí doktorand Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Účastník vykopávek ve Spojených státech a Polsku. Autor několika populárně-naučných knih.

Napsat komentář