Regaliceratops peterhewsi, nový rohatý dinosaur z Kanady

I ty méně vědecky založené světové informační servisy v nedávné době zaujala informace o popisu nového býložravého dinosaura z řad ceratopsidů, který byl objeven v 68 milionů let starých sedimentech z povodí řeky Oldman v kanadské provincii Alberta. Velmi dobře zachovanou lebku zde nalezl již v roce 2005 geolog Peter Hews. Kanadský tým z Tyrrellova muzea v Drumhelleru si pak materiál neformálně nazval „Hellboy“ (pekelný chlapec), a to nejen podle neobvyklého rozmístění a struktury jeho rohů, ale také podle obtíží, spojených s jeho vykopáváním z tvrdé horniny. O deset let později mu pak konečně Caleb Marshall Brown a Donald Henderson dali vědecké jméno Regaliceratops peterhewsi. To bychom si mohli přeložit jako „královská rohatá tvář Petera Hewse“.

Regaliceratops peterhewsi dle Juliuse Csotonyiho.

Materiál, na jehož základě byl Regaliceratops objeven, pochází ze svrchních vrstev souvrství St. Mary River. Již zmíněné stáří 68 milionů let pak odpovídá střední fázi stupně maastricht. Jedná se o velmi dobře zachovanou, téměř kompletní lebku, které chybí pouze přední část. Zbytek kostry nalezen nebyl. Lebka byla zčásti zdeformována tlakem, a to ze spodní a zadní části. Jinak však poskytuje velké množství diagnostických znaků. Máme-li totiž lebku, vlastníme většinu zásadních informací o morfologii jejího nositele.

V rámci kladu Ceratopsidae náleží nový dinosaur mezi chasmosauriny z příbuzenstva triceratopsinů. Ceratopsidi mají neobvykle bohatou morfologii lebečních rohů a límců, a jejich ozdobné struktury zároveň patří k těm největším, které z fosilního záznamu známe. Rohy regaliceratopse mají zvláštní a v mnoha ohledech unikátní uspořádání a jejich celkový vzhled připomíná korunu, což se ostatně částečně odrazilo i v jeho pojmenování. Zajímavé je však především to, že tyto lebeční ozdoby byly podobné spíše geologicky starším centrosaurinům z campanu, což ukazuje na konvergentní evoluci s touto skupinou. Límec pak rámuje na vrcholu řada pětiúhelníkových destiček, poněkud podobných např. hřbetním deskám stegosaura.

Délka tohoto rohatého dinosaura dosahovala asi pěti metrů a hmotnost 1,5 tuny, dosahoval tedy zhruba proporcí nosorožce. Zahledíme-li se na rohaté dinosaury, jsou to právě jejich unikátní ozdobné struktury, které nás nejvíce zaujmou a fascinují. Nový nález významně přispívá k rozšíření jejich anatomické rozmanitosti a zároveň má i důležité vývody evoluční.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Jiří Meixner

Účastník vykopávek ve Spojených státech a v Polsku.

Napsat komentář