Orientognathus chaoyngensis, nový pterosaur z Číny

Studium pterosaurů zažívá v posledních letech ohromný rozkvět. Začínáme důkladněji poznávat nejen jejich ekologii, ale také příbuzenské vztahy, jež ještě donedávna postrádaly jakýkoli smysluplnější řád. To by samozřejmě nebylo možné nebýt popisů nových druhů, které přicházejí z různých koutů světa a dramaticky rozšiřují naše znalosti na téma této fascinující skupiny, která zahrnuje vůbec první aktivní letce v dějinách evoluce obratlovců. Jedním z již tradičních „dodavatelů“ těchto významných druhohorních živočichů je Čína. Z té byl nyní popsán nový druh pterosaura Orientognathus chaoyngensis.

Rhamphorhynchus dle Alaina Bénéteaua.

Nový taxon byl publikován týmem vedeným známým odborníkem na ptakoještěry Ťün-čchangem Lüm z Čínské akademie věd a pochází ze svrchnojurských vrstev souvrství Tchu-čcheng-c’ v severovýchodní, paleontologickými nálezy proslavené provincii Liao-ning. Orientognathus byl poměrně malým ptakoještěrem. Jeho rozpětí křídel dosahovalo kolem 1 metru. Dle analýzy příbuzenských vztahů, kterou provedli autoři popisu, se jedná o představitele velmi zajímavé skupiny nazývané Rhamphorhynchidae, jejímž nejznámějším představitelem je beze sporu německý druh Rhamphorhynchus muensteri, současník slavného pterodaktyla či jednoho z prvních předmoderních ptáků, druhu Archaeopteryx lithographica. Klad Rhamphorhynchidae je charakteristický především svým chrupem, jež se skládal z dlouhých a špičatých zubů, a velmi dlouhým ocasem.

Orientognathus je znám na základě poměrně kompletního, nicméně průměrně zachovalého materiálu. Na jeho významu mu to však neubírá. Ramforynchidi představují relativně blízké příbuzné ohromně různotvarých pterodaktyloidů. Jejich anatomie tak poskytuje informace o počátcích evolučních změn mezi pterosaury „starého“ typu a pokročilými ptakoještěry s redukovanými ocasy a modifikovanými lebkami. Každý podobný nález je tedy paleontology vítán s otevřenou náručí.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Daniel Madzia

Geolog a paleontolog, doktorand Institutu paleobiologie Polské akademie věd. Účastník vykopávek ve Spojených státech, Rusku a Polsku. Autor popisu prvního českého neptačího teropoda.

Napsat komentář