Nebulasaurus taito, nový sauropod z Číny

Rána evoluce eusauropodů, tedy obrovského kladu sauropodních dinosaurů zahrnujícího dosud enigmatické mamenchisauridy, turiasaury nebo třeba neosauropody, k nimž patří také dobře známí diplodokidi či mohutní titanosauři, je plná děravých míst. Naše znalosti jsou však ustavičně obohacovány novými nálezy, které přicházejí z různých částí světa. Patrně nejdůležitější jsou nicméně ty, které nám servíruje Čína.

Spinophorosaurus, příbuzný nebulasaura, dle Vladimira Nikolova.

Tým vedený Li-ta Singem z Čínské univerzity geologických věd nyní popsal nový druh raného eusauropoda, možného blízkého příbuzného fascinujícího spinoforosaura, který dostal na čínské poměry nebývale hezky znějící jméno Nebulasaurus taito. Toto jméno, které bychom si mohli do češtiny přeložit jako „mlžný ještěr firmy Taito“, odkazuje k čínskému významu názvu hornaté provincie Jün-nan, v jejichž střednojurských sedimentech byl sauropod objeven, a japonské firmě Taito, která místní terénní výzkum sponzorovala.

Jak už bylo stručně zmíněno, materiál nebulasaura, jež zahrnuje poměrně dobře zachovalou mozkovnu, byl objeven v sedimentárních horninách střední jury; konkrétně pak ze souvrství Čang-che. Stáří dinosaura se pohybuje kolem 174 až 168 milionů let.

Přestože je fosilní materiál nebulasaura vysoce nekompletní, na základě srovnání s druhem Spinophorosaurus nigerensis, který je dle analýzy příbuzenských vztahů nejbližším příbuzným nebulasaura, lze předpokládat, že se jednalo o ne příliš velkého sauropoda s délkou mírně přesahující 10 metrů a hmotností do 10 tun.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Daniel Madzia

Geolog a paleontolog, doktorand Institutu paleobiologie Polské akademie věd. Účastník vykopávek ve Spojených státech, Rusku a Polsku. Autor popisu prvního českého neptačího teropoda.

Napsat komentář