Koshisaurus katsuyama, nový ornitopod z Japonska

Jak výzkumy z několika posledních let ukazují, ptakopánví dinosauři z kladu Ornithopoda byli nebývale různorodí. Byť se dá říct, že předmětem největšího zájmu byli vždy zástupci rozsáhlé a dnes již poměrně dobře poznané skupiny Hadrosauridae, k nimž patří tak známé druhy jako Edmontosaurus regalis, Lambeosaurus lambei nebo třeba Parasaurolophus walkeri, ranější ornitopodi je směle dohánějí, za což můžeme v poslední době vděčit kupříkladu výzkumům vedeným Andrewem McDonaldem nebo Davidem Normanem.

Mantellisaurus, blízký příbuzný košisaura, dle Stephena O’Connora.

Masateru Shibata a Yoichi Azuma z Fukujské prefekturální univerzity nyní popsali nového ornitopoda ze spodní křídy souvrství Kitadani (prefektura Fukui, Japonsko). Dinosaurus, jež žil před přibližně 130 až 120 miliony let, dostal jméno Koshisaurus katsuyama a jeho fosilní materiál zahrnuje pravou horní čelist, dva nekompletní obratle, část levé stydké kosti a část levé kosti stehenní. Vzhledem k fragmentární povaze materiálu není možné přesně vymezit, ke kterým ornitopodům má Koshisaurus nejblíže. Na základě analýzy příbuzenských vztahů, kterou provedli autoři studie, se však zdá, že může jít o středně pokročilého ornitopoda, který je již poměrně blízce příbuzný hadrosauridům. Mohl být tedy podobný např. dobře známému iguanodontovi.

Přestože Koshisaurus není zdaleka prvním dinosaurem známým z Japonska, tato země nepatří ke zcela tradičním zdrojům nových dinosauřích objevů. Jedná se tak o zajímavý přínos k dinosauří paleontologii, a to zejména k paleobiogeografii ptakopánvých.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Daniel Madzia

Geolog a paleontolog, doktorand Institutu paleobiologie Polské akademie věd. Účastník vykopávek ve Spojených státech, Rusku a Polsku. Autor popisu prvního českého neptačího teropoda.

Napsat komentář