České paleontologické fórum

You need to log in to create posts and topics.

Určení rostliny

Zdravím na odvalu dolu Ronna jsem našel tyto listy, celková délka je cca 9,5 cm a šířka jednotlivých lístků je asi 1,5 cm. Myslím si že se jedná o rod Neuropteris ale dál to nejsem schopný určit, rostliny totiž nejsou zrovna můj obor.

Zdravím,

V minulém příspěvku jsem o tom hovořil, jak pěkné jsou celé vějířky této rostliny.

No, na jaře jsem řešil podobný problém s určováním těchto rostlin na jiné lokalitě. Našel jsem několik takovýhle listů v domnění, že se jedná o jeden rod, ale ne byly dva a těžko jsem je rozlišoval.

Takže abych k tomu řekl co vím. Původní rod Neuropteris byl roku 1995 rozdělen na 8 dalších rodů. Z této skupiny lze nejsnáze rozlišit rod Paripteris, který má na vrcholu vějíře dva terminální listy. Báze listů je vždy srdčitá. Druh P. gigantea má na listech navíc středovou žilku a lístky jsou mírně šavlovitě zahnuté.

Ostatní rody z této skupiny mají na vrcholku vějíře jeden terminální list. Mladé listy dosedají celou bází a až teprve vyvinuté listy mají srdčitou bázi.

Nejsem odborník na rostliny. Vidím srdčitou bázi listů, vidím středovou žilku na listech, ale….  pro mě jako pro laika je dobrým vodítkem počet terminálních listů na vrcholu vějíře (když by se je podařilo najít).

Comments are closed.