České paleontologické fórum

You need to log in to create posts and topics.

Parazitické houby a mechovky

V posledních měsících si všímám na svých zkamenělinách křídových mlžů zvláštních útvarů a u jednoho jsem rozpoznal, že se jedná o parazitickou houbu, nebo mechovku? (viz. foto), podle knížky, co mám se v jizerských vrstvách dají najít a Frič je uváděl pod jménem Vioa, to už bude ale s jistotou změněné. Neví někdo něco víc o těchhle potvůrkách?

Update: Tak jsem se poptal na fóru Natural History museum a s největší pravděpodobností se jedná o nějakou spongii nebo mechovku, která se "provrtává" schránkami mrtvých ústřic.

O tomhle tématu moc nevím, ale mohlo by být celkem zajímavé. Pokud někdo najde na svých zkamenělinách něco podobného, aspoň bude vědět, o co se jedná. 🙂

Ahoj,

Mohla by to být mechovka Hederella sp. Moc se v tom ale nevyznám, tak to moje určení ber s rezervou...

Zdravím,

Adam.

Díky za tip. Na přesnější určení si netroufám, ale aspoň teď znám nějaký rod, který vypadá podobně, ne-li stejně. Mezi dalšími rody jsem tu třeba zaznamenal něco podobného Entobia sp., ale ani tam si netroufám určovat něco blíž. Je to v podstatě jen prodírkovaná schránka ústřice.

Tak jsem si je trochu proklepnul a zjistil jsem, že vyhynuli už v devonu. Ale v základu je to stejný typ živočicha jako ten můj.

Comments are closed.