České paleontologické fórum

You need to log in to create posts and topics.

Nová lokalita u Turnova

V neděli jsem se vydal prozkoumat jedno údolí, kde jsem si myslel, že by se mohly nacházet nějaké zajímavé výchozy a rozhodně jsem nebyl zklamán. Velikost výchozů a samotného údolí byla mnohem větší, než co jsem očekával a zkamenělin bylo také dost. Obzvlášť mám radost ze zmineralizovaného jádra ramenonožce Rhynchonella sp. a kousku ježovky (Hemiaster sp. ?), na které nemám moc štěstí a to jsem ještě neprošel ani celou lokalitu.

Fotky lokality:

Už jsem se lekl, že to tu vymřelo jak na P/T hranici 😀

Ale teď vážně.  Pěkně zachovalý ramenonožec, obzvlášť, když šel takhle vyloupnout z horniny.

Chtěl bych se ale zeptat na tu ježovku. Podle čeho jsi ji určil? Před časem jsem také jednu našel a ačkoliv vím o rodech, které tam mají jít najít.... ty ježovky s "hvězdičkou" vypadají snad všechny stejně. Podle čeho to určovat?

Jinak mnoho zdaru při sběru. Lokalita se z fotek zdá nevysbíraná.

Já jsem to sem napsal, taky hlavně aby řeč nestála. Ramenonožce jsem našel volně v pár dní vyschlém korytě potoka, nejsem totiž moc velký příznivec mlácení kladívkem do všeho co uvidím. 😀

Co se týče ježovek tak na ty mám při svém způsobu sbírání celkem smůlu, takže tady to je můj teprve první pokus o určení. Porovnal jsem fotky všech rodů, které z nám a jsou z tohohle souvrství. Stáhl jsem to na rody Hemiaster a Catopygus. Sám si nejsem jistý podle čeho se určují. Já to zkoušel podle těch řad dírek, jejich tvaru, protože ty jsou na mém kousku dobře zachované. Teď když na  to koukám tak bych svůj nález zase přeřadil na Catopygus sp. 😀 Velikostně by to odpovídalo.

Na velikost asi nehledět, ta může být rozdílná podle toho, v jaké růstové fázi živočich je.

Asi opravdu nejlepší je jak říkáš, podle řad těch dírek a možná i podle celkového tvaru té "hvězdy" (nevím jestli to má nějaký odborný název).

Quote from Aleš on 19.4.2017, 20:39

Už jsem se lekl, že to tu vymřelo jak na P/T hranici 😀

Ale ono to tady asi opravdu umřelo. Zkoušel jsem propagovat fórum na faceboku - a nic. Je to škoda, protože na fóru se diskutuje o poznání lépe než na "fejsu". Škoda.

Chtěl jsem to brát trochu jako vtípek, ale vzhledem k tomu, že takřka všechny témata mají poslední příspěvek několik měsíců zpátky, je to spíš smutná pravda. Přitom si myslím, že by bylo o čem diskutovat. Nejvíce příspěvků bylo vždycky okolo tématu, kde se někdo něco našel a přišel se zeptat co to vlastně má a to bylo fajn. Dřív se to poměrně hojně stávalo, ale teď vůbec.

Proto já jsem třeba rád za vaclavkuv příspěvek o nové lokalitě a rád se podívám na foto zkamenělin.

Je ale zajímavé, že ani anglická verze fora, která má na FB cca 1800 fanoušků, nemá na foru ani čárku.

Comments are closed.